„Voyage, voyage” Bogusława Bachorczyka w Galerii Zderzak

6 maja 2014, by , Dodaj komentarz

Najnowsza wystawa Bogusława Bachorczyka nosi tytuł „Voyage, voyage” i jest pierwszą indywidualną prezentacją prac tego artysty w Zderzaku. Posługując się metodą „found footage”, artysta wykorzystał cykle fotograficzne dwóch XIX-wiecznych mistrzów chromolitografii: Josefa Langla i Giuseppe Ninci’ego.

Bogusław Bachorczyk, Bacon na Via Apia kolaż 2013 56x74cm

Bogusław Bachorczyk, Bacon na Via Apia kolaż 2013 56x74cm

Uwiecznione przez nich starożytności rzymskie – Forum Trajana, Panteon, Łuki Konstantyna i Septymiusza Sewera, Złoty Dom Nerona, Via Appia, Mauzoleum Hadriana –  oraz inne turystyczne must see w rodzaju Palazzo Farnese, Św. Piotra, Neapolu z Wezuwiuszem, Kremla czy Notre Dame w Paryżu stały się sceną absurdalnych spotkań postaci z pierwszych stron gazet i  pełnych wdzięku przedmiotów retro, pochodzących ze sfery kultury masowej sprzed lat. Każde z tych spotkań jest zaproszeniem do podróży – w głąb czasu i w głąb wyobraźni; każde może być początkiem innej opowieści. „Zadzierzga się między nimi coś, co bierze w nawias czcigodne kamienie Europy – pisze Jan Gondowicz. – W swoim cyklu kolaży, pokazanych w Zderzaku, Bachorczyk przeciwstawia konsumpcji marzenie.”

Bogusław Bachorczyk, Trzecia katarakta kolaż 2013 56x74cm

Bogusław Bachorczyk, Trzecia katarakta kolaż 2013 56x74cm

Bogusław Bachorczyk, Hockney na Eginie  kolaż 2013 56x74cm

Bogusław Bachorczyk, Hockney na Eginie kolaż 2013 56x74cm

zdjęcia dzięki uprzejmości Galerii Zderzak

BOGUSŁAW BACHORCZYK (ur. 1969, Sucha Beskidzka) – studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni prof. Włodzimierza Kunza, 1998). Od 2002 roku jest asystentem w krakowskiej ASP (katedra rysunku). W 2011 roku uzyskał tytuł doktora. Pracuje cyklami, które realizuje w malarstwie, rzeźbie, rysunku i fotografii. Wykonuje unikatowe książki i obiekty. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Czechy).

 

GALERIA ZDERZAK, Kraków

Bogusław Bachorczyk
„Voyage, voyage”
8 maja – 7 czerwca 2014
wernisaż: 8 maja, czwartek, godz. 19:00


Tagi: , ,
W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *