Sprawdź gdzie mieszkałbyś na wielkiej mapie internetu!

8 lutego 2014, by , Dodaj komentarz

Jeżeli choć raz zdarzyło Wam się usłyszeć lub powiedzieć „on/ona praktycznie mieszka w internecie”, z pewnością zaciekawi Was, jak fakt ten mógłby wyglądać w rzeczywistości. Słowacki artysta i kartograf-amator – Martin Vargic przekształcił tradycyjną mapę świata w wielką mapę internetu. Sprawdź gdzie mieszkałbyś gdyby nowy wirtualny porządek stał się rzeczywistością.

Kliknij w zdjęcie by zobaczyć całość!

Martin Vargic, Wielka Mapa Internetu
Martin Vargic do sporządzenia tej niesamowitej mapy użył tzw. indeksu Alexa, dzięki któremu badany jest ruch, jaki generują strony internetowe, a uzyskiwane informacje mówią o tym ile użytkowników z zainstalowanym narzędziem Toolbar odwiedza dany serwis oraz ile stron tego serwisu przeglądają. Na jego podstawie, Vargic był w stanie określić najbardziej prominentnych graczy w internetowym świecie i wyobrazić sobie sytuację geopolityczną z ich udziałem.

I tak – mapa przedstawia bardzo tradycyjny podział na Nowy i Stary Świat. Stary Świat, tożsamy ze Wschodem, to kolebka firm softwarowych, producentów gier komputerowych i stron zawierających treści odnoszące się do tzw. „realnego życia”, jak serwisy informacyjne.
W zachodniej części mapy znajdziemy tzw. Nowy Świat, składający się z dwóch dużych kontynentów. Mapa nie ma wprawdzie pretensji do odzwierciedlania faktycznego stanu geopolitycznego świata, nieprzypadkowo jednak Google znajduje się tam, gdzie tradycyjnie jesteśmy przyzwyczajeni szukać Ameryki Północnej, w miejscu zaś gdzie w naszej świadomości powinna znajdować się Ameryka Południowa, znajdziemy siedlisko pornografii i hakerstwa.
Martin Vargic, Wielka Mapa Internetu

Martin Vargic, Wielka Mapa Internetu

Mapa Martina Vargica to nie tylko kreacja artystyczna. Przy dokładniejszej analizie odkryjemy, że sposób w jaki artysta sportretował internetowy świat, ma wiele wspólnego z rzeczywistymi strefami wpływów wielkich koncernów z branży IT. Ich dominacja i wpływ na inne (podległe) terytoria jest niezaprzeczalny i w pewien sposób tłumaczy dlaczego tak trudno małym płotkom zaistnieć i przeżyć w ogromnych oceanach danych :)
Martin Vargic, Wielka Mapa Internetu Martin Vargic, Wielka Mapa Internetu Martin Vargic, Wielka Mapa Internetu

Projekt Martina Vargica składa się w całości z wielkiej mapy świata, czterech mniejszych map opartych na danych z Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych (NSA), listy 500 największych stron internetowych według rankingu Alexa, osi czasu prezentującej historię internetu oraz kilku innych smaczków.

Jednak pomimo, a może właśnie z uwagi na ilość detali zawartych w projekcie – nadal łatwo się zgubić próbując swobodnie poruszać się po tym wirtualnym świecie.

Nie jest to jedyna próba graficznego zapisu internetowego świata. Sam Martin Vargic przyznaje, że do rozpoczęcia pracy nad projektem zainspirowała go ta mapa, stworzona w 2006 roku
Mapa internetu 2006

Widzieliśmy także i inne wizualizacje internetu, jak choćby ta autorstwa Ruslana Enikeeva i rosyjskiej agencji kreatywnej Positive Communications.

Ruslan Enkeev, "the Internet map"

 

Która mapa podoba Wam się bardziej?


Tagi: ,
W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *