„Snoop” – to zdjęcie oczarowało cały świat, ale…

29 grudnia 2013, by , 3 komentarze

Problem w tym,  że nie jest prawdziwe… „Co z tego?” – twierdzi autor i utrzymuje, że w dobie Photoshopa prawdziwość kadru to rzecz drugorzędna.

"Snoop" zdjęcie: Tri Joko, zdjęcie z użyciem photoshopa

„Snoop” zdjęcie: Tri Joko, źródło: 500px

To zdjęcie podzieliło świat fotograficzny. Zamieszczone kilka dni temu na stronie 500px przez indonezyjskiego fotografa Tri Joko wzbudziło sensację. W ciągu jednego dnia obejrzało je i skomentowało ponad 10 000 osób. Zdjęcie miało szansę zostać ostatnim wielkim memem kończącego się roku 2013 (w końcu niczego internauci nie kochają tak bardzo jak kotów i dzieci :) ), w beczce miodu trafiła się jednak łyżka dziegciu, która błyskawicznie ewoluowała w ogromną awanturę.

„Świetny pomysł, ale to Photoshop, prawda? Łapa kota wydaje się być trochę nie na swoim miejscu” – napisał inny fotograf Lukas Grumet, rozniecając ognistą dyskusję.

Pierwszy komentarz pociągnął za sobą kolejne – coraz więcej osób zaczęło zarzucać autorowi zdjęcia próbę oszustwa, inni zaś stawali w jego obronie argumentując, że przecież zdjęcie ukazało się w kategorii „Sztuki piękne”, więc fotograf z całą pewnością nie chciał oszukać publiki.

Ostateczne rozstrzygnięcie przyszło ze strony Tri Joko:
„Nie próbowałem nikogo oszukać. Pracuję z Photoshopem, a to efekt złączenia dwóch zdjęć, które zrobiłem w tym samym miejscu, z tego samego kąta. Chciałem po prostu pokazać Wam moją koncepcję uchwycenia mojej córki i jej kota w dwóch różnych, podobnych kadrach”

Podobne, obszerniejsze oświadczenie, fotograf zamieścił także na swoim blogu argumentując, że bardzo trudno zrobić takie zdjęcie 16-miesięcznemu dziecku, nie miał więc wyboru i połączył dwie osobne fotografie – obie jego autorstwa.

„Liczy się kreatywność. Każdy potrafi posługiwać się Photoshopem, ale nie każdy ma takie świetne pomysły. Uwielbiam to zdjęcie mimo wszystko” – napisał Tom Schwabel, a z jego zdaniem natychmiast zgodziło się wiele osób.

Co sądzicie? Czy manipulacja Photoshopem zmienia coś w Waszym postrzeganiu artystycznej wartości zdjęcia?
A może w dzisiejszych czasach to już norma i dyskutowanie o tym to przysłowiowa musztarda po obiedzie? :)

 


Tagi: , , ,
W kategorii: ,


3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *