„Silent but violent” – symboliczne instalacje Anny Burns i Michaela Bodiama

11 października 2014, by , Dodaj komentarz

Autorką tych zapierających dech w piersiach instalacji jest brytyjska artystka Anna Burns. Rzeźby stworzone z kwiatów, balonów i kolorowych kulek wyglądem niezaprzeczalnie kojarzą się z grzybem nuklearnym. Instalacje w niezwykłych, opuszczonych wnętrzach sfotografował Michael Bodiam.
Silent-But-Violent-Mushroom-Clouds-AnnaBurns-1-677x811 Silent-But-Violent-Mushroom-Clouds-AnnaBurns-2-677x508 Silent-But-Violent-Mushroom-Clouds-AnnaBurns-3-677x508

Silent-But-Violent-Mushroom-Clouds-AnnaBurns-4-677x508 Silent-But-Violent-Mushroom-Clouds-AnnaBurns-5-677x508
Temat wybuchów jądrowych to zjawisko znane w sztuce od kilkudziesięciu lat. Artyści od dawna zabierają głos (zwykle jednoznacznie krytyczny) w kwestii używania broni nuklearnej. I choć głos ten nie stał się póki co motorem do żadnych realnych zmian, każda taka artystyczna interwencja jest bardzo interesująca i potrzebna.
Z rzeszy artystów, którzy za pomocą sztuki skomentowali posiadanie i używanie broni jądrowej przez światowe mocarstwa, warto wyróżnić choćby Isao Hashimoto, który w 2003 roku zrealizował serię filmów „The fear and the folly of nuclear weapons:”1945-1998”.

W jednym z nich, artysta w poruszający sposób udokumentował wszystkie eksplozje (i próby) nuklearne, które miały miejsce na świecie pomiędzy rokiem 1945, a 1998.


Tagi: , ,
W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *