PORTRET IMIGRANTA – fotografie OSCARA PARASIEGO

18 czerwca 2014, by , Dodaj komentarz

Oscar Parasiego to wszechstronny hiszpański artysta wizualny mieszkający obecnie w Birmingham. Już wcześniejsze projekty fotografa, między innymi seria Anamnesis, wyraźnie nakreśliły krąg jego zainteresowań –  Parasiego pasjonuje zjawisko migracji zachodzące na całym świecie (zainteresował się nim krótko po tym, jak sam przeniósł się na stałe z rodzinnej Hiszpani do Wielkiej Brytanii). Cała dotychczasowa twórczość artysty mocno koncentruje się na pojęciu ludzkiej tożsamości oraz na tym, w jaki sposób zmienia się ona w zależności od otoczenia.
oscar parasiego Diaspora
Pomysł na cykl Diaspora narodził się w momencie, gdy Parasiego zastanawiał się jak za pomocą fotografii uchwycić abstrakcyjny proces imigracji i toważyszącą mu dynamikę. Słowo diaspora pochodzi z języka greckiego i oznacza rozproszenie członków danego narodu ( lub religii ) wśród innych narodów.

oscar parasiego Diaspora
Parasiego chętnie przyznaje, że inspiracją dla projektu były jego osobiste doświadczenia: „uważam się za imigranta” mówi bez wahania i to bez wątpienia zainspirowało go do zbadania wieloaspektowego charakteru imigracji. Kiedy ktoś przez dłuższy czas mieszka za granicą to po pewnym czasie zaczyna ( świadomie bądź nie) modyfikować swoje zachowanie, pojawiają się nowe nawyki mające na celu przystosowanie go do obcego środowiska. Często dana osoba nie wie nawet , czy zachowuje się tak  bo chce, czy raczej musi by łatwiej było jej odnaleźć się w nowym miejscu. Parasiego pyta: w którym momencie człowiek przestaje tylko udawać i staje się już kimś innym? Coś co zaczyna się jako próba asymilacji kulturowej – szybko staje się ewolucją naszej tożsamości i zachowań.

oscar parasiego Diaspora
Zdjęcia Parasiego ukazują ludzkie postacie jako przezroczyste sylwetki, w których odbija się ich nowe środowisko, środowisko do którego wcześniej nie należały. Aż do teraz. Sylwetki zajmują nową przestrzeń i stopniowo – jak kameleon – się z nią zlewają. Artysta portretuje osoby bez równoczesnego pokazywania ich, ukazując tylko ich kamuflaż, wewnętrzną walkę o to by zobaczyć siebie i zaistnieć w nowym życiu. Przezroczyste postacie tkwią w zawieszeniu pomiędzy osobą jaką do tej pory były, a tą którą dopiero się staną.

oscar parasiego Diaspora oscar parasiego Diaspora
„Jestem sobą i moimi okolicznościami i jeśli ich nie ocalę, nie ocalę również siebie” – te słowa hiszpańskiego filozofa Jose Ortegi y Gasseta są kluczem do całego projektu, który trafnie wizualizuje post-imigracyjny proces wtapiania się i jest świadectwem płynnych granic pomiędzy nami i naszymi okolicznościami.

zdjęcia: Copyright © 2014 Oscar Parasiego


Tagi:
W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *