Podwodny vintage w stylu pin-up – Bruce Mozert i jego zdjęcia z 1938 roku

7 grudnia 2013, by , Dodaj komentarz

Przez ponad pół wieku jego misją była fotografia mająca na celu wypromowanie krystalicznie czystej wody największej niegdyś atrakcji Florydy – uzdrowiska  Silver Springs. W tym celu portretował głównie dziewczyny pin-up – piękne i uśmiechnięte modelki – czytające gazetę, rozmawiające przez telefon lub  grające w golfa, a wszystko to miało miejsce …  pod wodą. 

Urodził się w 1916 roku w stanie Ohio by w połowie lat 30 – tych przenieść się do Nowego Jorku. Do słynnego amerykańskiego uzdrowiska trafia jesienią 1938, by sportretować
Johnnego Weissmullera, mistrza olimpijskiego w pływaniu, który gra główną rolę w filmie o Tarzanie, kręconym właśnie w owym czasie na Florydzie.

Bruce Mozert i podwodny aparat jego własnej konstrukcji

Fotograf wpada na oryginalny pomysł by aktora sfotografować pod wodą. W tamtym czasie nie ma jeszcze podwodnych aparatów fotograficznych, korzysta się natomiast ze specjalnych beczek,  przymocowywanych do łodzi. Zdjęcia robione są następnie przez specjalne szklane okienko. Tak się składa, że beczka z której zamierzał skorzystać Mozert jest właśnie zajęta przez operatora filmowego, a że zarówno dziadek Bruce’a, jak i jego ojciec byli wynalazcami, sam postanawia skonstruować coś, co umożliwi mu podwodne zdjęcia. Niewiele myśląc wynajmuje warsztat i w ciągu jednego wieczoru buduje wodoodporną obudowę aparatu pozwalającą mu na nurkowanie wraz ze sprzętem. Pierwsze podwodne zdjęcia artysty okazały się tak dobre, że wytwórnia MGM kupiła je aby wykorzystać do promocji swojego filmu.
Tak narodziła się kariera Bruce’a Mozerta, który dzięki temu wydarzeniu stał się pionierem podwodnej fotografii, poświęcając jej blisko 45 lat.

Bruce Mozert, fotografia podwodna

Zdjęcia Mozerta cechowała bardzo dobra jakość i wyrazistość (generowana oczywiście na potrzeby reklamy), a drukowały je najsłynniejsze magazyny na całym świecie. Choć przez wielu określany był mianem króla kiczu to jego innowacyjne wynalazki pomogły zrewolucjonizować fotografię, a podwodne zdjęcia z Florydy podziwiały miliony. Bije z nich niesamowita nostalgia za tym co minęło – uzdrowisko dziś to już nie to samo miejsce co dawniej, turystów jak na lekarstwo, a krystaliczna woda nie jest już niestety tak czysta jak kiedyś.
Bruce Mozert, fotografia podwodna Bruce Mozert, fotografia podwodna Bruce Mozert, fotografia podwodna Bruce Mozert, fotografia podwodna Bruce Mozert, fotografia podwodna Bruce Mozert, fotografia podwodna Bruce Mozert, fotografia podwodna Bruce Mozert, fotografia podwodna Bruce Mozert, fotografia podwodna Bruce Mozert, fotografia podwodna Bruce Mozert, fotografia podwodna Bruce Mozert, fotografia podwodna Bruce Mozert, fotografia podwodna Bruce Mozert, fotografia podwodna Bruce Mozert, fotografia podwodna


Tagi: , , , ,
W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *