Piorun kulisty i inne historie – wystawa Moniki Chlebek w Galerii Zderzak

25 lutego 2014, by , Dodaj komentarz

Jeśli w ciągu najbliższego miesiąca będziecie w Krakowie, nie przegapcie trzeciej indywidualnej wystawy Moniki Chlebek w Galerii Zderzak.

Monika Chlebek, Bez tytułu, gwasz, kolaż na płótnie, 32x35, 2013, Galeria Zderzak w Krakowie

Monika Chlebek, Bez tytułu, gwasz, kolaż na płótnie, 32×35, 2013, Galeria Zderzak w Krakowie, (fot. dzięki uprzejmości Galerii Zderzak)

Monika Chlebek (ur. 1986 r. w Krakowie) zajmuje się malarstwem, kolażem i rysunkiem, tworzy obiekty. Należy do pokolenia artystów, którzy „odwrócili się od rzeczywistości”: nie interesuje ich polityka ani sprawy społeczne, obojętnie mijają reklamy i newsy z pierwszych stron gazet. Zaliczana jest do grona Nowych Surrealistów. Monika Chlebek, jeśli sięga po znane nam wizerunki przedmiotów, to tylko po to, by – jak to się zdarza w snach – nieznacznie przesunąć granicę rzeczywistości.

Na właśnie otwartej wystawie w Galerii Zderzak pt. „Piorun kulisty i inne historie”, artystka po raz kolejny zabiera nas na spacer po cienkiej granicy między tym co prawdziwe, a tym co tylko prawdopodobne.

Monika Chlebek, Marzenie, gwasz, kolaż na płótnie, 12x15, 2013, Galeria Zderzak w Krakowie (1)

Monika Chlebek, Marzenie, gwasz, kolaż na płótnie, 12×15, 2013, Galeria Zderzak w Krakowie (fot. dzięki uprzejmości Galerii Zderzak)

Na pewno każdy z nas słyszał w dzieciństwie historie o piorunach kulistych… te swego rodzaju „urban legends” powtarzane z pokolenia na pokolenie tworzą odrębny świat, funkcjonujący jakby równolegle z naszym.

Piorun  kulisty,  zespół  obcej  ręki,  niedźwiedź  Wojtek,  szaleństwo  króla  Jerzego,  białe karły,  historia  chudnących  szachistów  i  wiele  innych  historii…  Mikronarracje  Moniki Chlebek czerpią tematy z fizyki i astronomii, z historii politycznej i historii obyczaju; mówią o wynalazkach i wynalazcach,  zagadkowych wydarzeniach,  które do dzisiaj czekają na wyjaśnienie. Które z nich zdarzyły się naprawdę, a które są wytworem wyobraźni artystki?

Jedno jest pewne:
Jest tysiąc różnych prawd, a raczej ­ możliwości do wyboru. Szukajcie ich, są także na wystawie „Piorun kulisty i inne historie”. Zapraszamy!

Monika Chlebek
„Piorun kulisty i inne historie”

20 lutego ­ 29 marca 2014
Galeria Zderzak – Kraków

Wernisaż 19 lutego o godz. 19:00.

 

To trzecia wystawa indywidualna Moniki Chlebek w Galerii Zderzak. W listopadzie 2013 w CSW  Zamek  Ujazdowski  w  Warszawie  obył  się  indywidualny  pokaz  pt.  „Nie­-zapamiętanie”.  Zaraz  po  nim  prace  artystki,  obok  obrazów  Dawida  Czycza,  pokazała warszawska  Galeria  Wizytująca  ­- wystawa  pt.  „Paramalarstwo”.  Wydarzeniem  będzieplanowana na maj 2014 indywidualna ekspozycja prac Moniki Chlebek w Tokio w Galerii YUKI­SIS.


Tagi: , ,
W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *