Niebanalne rzeźby Ronit Barangi

31 maja 2016, by , Dodaj komentarz

Ronit Baranga, artystka, tworzy niesamowicie charakterystyczną, oniryczną sztukę przybierającą formę postaci, lub przedstawiającą poszczególne elementy ludzkiego ciała jak palce, dłonie, usta, w połączeniu na przykład z filiżanką, talerzem, czy dzbankiem. To surrealistka, która swoją wolność twórczą formuje w ciekawe obiekty o schizofrenicznym zabarwieniu, które zrobią wrażenie na większości z Was.ronit ronit1

Dłonie, same palce i rozwarte usta pojawiają się w najmniej spodziewanych miejscach, stając się wkradającym się na palcach w podświadomość obrazem, być może zakotwiczonym pierwotnie gdzieś we wspomnieniach z dzieciństwa artystki.
„Chciałabym, żeby każdy, kto patrzy na moje prace, coś poczuł – to, co odczuje, nie jest dla mnie istotne, póki widz cokolwiek odczuwa” – takie stanowisko manifestuje Ronit Baranga i wydaje mi się, że jej słowa w pełni oddają charakter tejże niezwykłej sztuki.
ronit2 ronit3
Ronit Baranga to utalentowana izraelska rzebiarka, która tworzy niecodzienne przykłady sztuki użytkowej. Artystka urodziła się w 1973 roku, studiowała psychologię i literaturę hebrajską na uniwersytecie w Hajfie, a także historię sztuki na uniwersytecie w Tel Awiwie. Po roku 2000 podjęła studia m.in. w szkole artystycznej HaMidrasha, gdzie przyswoiła sobie przeróżne techniki artystyczne i wykształciła swój niebanalny, wielowymiarowy w odbiorze styl rzeźby.
ronit4 ronit5
W każdym tworze Barangi czuć jej żywą wyobraźnię i głęboko zakorzenione w psychologii inspiracje. Jej pomysły balansują na granicy ekstremum, które z jednej strony kusi odbiorcę swoim ludzkim wymiarem a z drugiej odpycha ujęciem człowieczeństwa w filiżankę czy wazon i tym samym wg wielu trąca granicę dobrego smaku. Choć cytowanie ludzkiego ciała jest chwytem, do którego świat sztuki zdążył się już przyzwyczaić, to wykorzystanie pojedynczych szczegółów anatomicznych i skonfrontowanie ich ze sztuką użytkową, jest elementem wyróżniającym twórczość Barangi na tle innych miłośników designu.
ronit5 ronit6


Tagi:
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *