Nelson Mandela na okładce „The New Yorkera” – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o Kadirze Nelsonie

8 grudnia 2013, by , Dodaj komentarz

Okładkę przyszłotygodniowego „The New Yorkera” ozdobi sugestywny obraz Kadira Nelsona, przedstawiający młodego Nelsona Mandelę. Olejny obraz Kadira prezentuje Mandelę w młodych latach, w wojowniczej pozie, z wysoko uniesioną ręką. Tytuł pracy to „Madiba”, dla upamiętnienia plemiennego imienia Nelsona Mandeli.  Choć w Europie artysta pozostaje praktycznie anonimowy, Kadir Nelson to postać dobrze znana w Stanach Zjednoczonych. Oto kilka faktów, które musicie wiedzieć, by nie reagować zdziwieniem następnym razem, gdy usłyszycie to nazwisko.
okładka The New Yorkera, 16 grudnia 2013 r., obraz olejny autorstwa Kadira Nelsona "Madiba"

1. Kadir Nelson i showbiznes
Kadir to artysta ściśle związana z showbiznesem. Do perfekcji opanował manewrowanie między popkulturą, a sztuką. Jego kolaboracje z popularnymi artystami są praktycznie na porządku dziennym. Nelson chętnie podkreśla swoje afroamerykańskie korzenie współpracując z artystami o podobnym rodowodzie. Poniżej okładka ostatniego albumu studyjnego piosenkarza Drake’a „Nothing was the same” (premiera wrzesień 2013), zaprojektowana i zrealizowana przez Kadira Nelsona.
Drake "Nothing was the same", okładka projektu Kadira Nelsona

2. Kadir Nelson i Michael Jackson
Zaprojektował okładkę pierwszego pośmiertnego albumu Michaela Jacksona „Michael” (premiera grudzień 2010). Album ukazał się już po tragicznej śmierci artysty, jednak pracę nad obrazem Kadir rozpoczął dużo wcześniej, na polecenie samego Michaela Jacksona. Na okładce widzimy dwa cherubinki umieszczające koronę na głowie Michaela. Sceny w tle przedstawiają trzy etapy kariery artysty. Michael kładzie rękę na sercu i patrzy prosto na widza. Na jego ramieniu zauważyć można motyla – pazia królowej – symbol artystycznej metamorfozy Michaela.Kadir Nelson, okładka pośmiertnego albumu Michaela Jacksona "Michael", premiera płyty grudzień 2010

3. Kadir Nelson i świat filmu
Obrazy Kadira Nelsona zdobiły ściany filmowej rezydencji wujka Phila w serialu „Bajer z Bel-Air” („The Fresh Prince of Bel-Air”).  Związki Nelsona ze światem filmu są jednak dużo głębsze – współprojektował dekoracje dla takich produkcji, jak:  „Friday” (pol. „Piątek”) , „Set It Off” (pol. „Desperatki”)  oraz The Beauty Shop (pol. „Salon piękności”). Został również zaproszony do udziału przy aranżacji scenografii przy megaprodukcji „Amistad” w reżyserii Stevena Spielberga.
"Bajer z Bel-Air", "The Fresh Prince of Bel-Air", obrazy na ścianie autorstwa Kadira Nelsona

4. Sławni przyjaciele Kadira Nelsona
Fanami i kolekcjonerami sztuki Kadira Nelsona są m. in. Lil Kim, Shaquille O’Neal, oraz Will i Jada Smith. Ale to nie wszyscy… Pośród znanych osób zbierających obrazy Nelsona znajdziemy również Ice Cube’a , Katt Williams, Kate i Stevena Spielberg, Venus Williams oraz Denzela i Paulettę Washington. Więcej nazwisk na stronie Kadira Nelsona.
Sztuka Kadira Nelsona

5. Kadir Nelson pisarzem
Okładka „The New Yorkera” to nie pierwsza przymiarka Kadira do namalowania Nelsona Mandeli. Kadir jest nie tylko malarzem, na swoim koncie ma również szereg książek biograficznych, m. in. właśnie o Nelsonie Mandeli. Jego najnowsza powieść ukazała się drukiem 2 styczniem 2013 roku i jest do kupienia m. in. na Amazonie. Książkę zdobią ilustracje, oczywiście autorstwa samego Kadira. Nie jest to także pierwsza powieść artysty. W 2011 wydał niezwykle popularną w Stanach Zjednoczonych pozycję „Heart and Soul: The Story of America and African Americans” , za którą otrzymał wiele nagród.
Kadir Nelson, portret Nelsona Mandeli

 


Tagi: , ,
W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *