Musisz po prostu zauważyć to co Cię otacza: człowieczeństwo i dramat życia. Zdjęcia Elliotta Erwitta.

13 maja 2015, by , Dodaj komentarz

Taka właśnie była dewiza słynnego fotografa, dla którego robienie zdjęć było nie tylko sztuką, ale także czymś niezwykle osobistym. Elliott Erwitt, bo o nim mowa, wielokrotnie zaskakiwał, ale zawsze pokazywał to, co najważniejsze – fenomen człowieczeństwa, niezależnie od miejsca i sytuacji.

California, USA 1956, Elliot Erwitt

California, USA 1956


Saint-Tropez, France 1959

Saint-Tropez, France 1959

Czarno-białe ujęcia dla uwieczniania scen prywatnych, osobistych, niemal intymnych i kolorowe dla publikowanych wśród szerszej widowni. Skąd ten podział? Artysta twierdził, że jest różnica między zwykłym opisywaniem i odwzorowaniem świata a jego interpretacją; dlatego też dla ukazania rzeczywistości używał koloru, a przy własnych refleksjach posługiwał się szarościami.

Bretagne, France 1960

Bretagne, France 1960


Reno, Nevada 1960. Set "The misfits"

Reno, Nevada 1960. Set „The misfits”: Frank Taylor, Montgomery Clift, Eli Wallach, Arthur Miller, Marilyn Monroe, John Huston, Clark Gable

Co ciekawe, wydaje się, że to właśnie fotografiom, które przedstawiały świat takim, jakim był, poświęcał większą uwagę. Prawdopodobnie wpływ miał na to fakt, że to kolorowe zdjęcia były ostatecznie ukazywane oglądającym. Czterdzieści pięć pracy artysty udostępnione niedawno w niemieckim muzeum w Kolonii to wynik starannej selekcji z około pół miliona zdjęć (!). Była to naprawdę wyjątkowa wystawa nie tylko ze względu na dobór prac; warto wspomnieć, że nigdy wcześniej nie ujrzały one światła dziennego, a sam artysta przechowywał je wśród swoich archiwalnych zbiorów.

Reno, Nevada. Marilyn Monroe, 1960

Reno, Nevada. Marilyn Monroe, 1960


Czestochowa, Poland 1964

Czestochowa, Poland 1964

Fotografie Erwitta to nie tylko sceny z życia zwykłych ludzi czy przypadkowe sytuacje, które zainspirowały go do zrobienia zdjęcia. To także portrety gwiazd i ludzi, których zna cały świat- od Marylin Monroe po Che Guevarę. Twórczość fotografa posłużyła uwiecznieniu europejskiej i światowej historię od lat 40. XX w. do czasów współczesnych.


Tagi: , , , , ,
W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *