Lickestra – Najsmaczniejsza orkiestra świata

24 października 2014, by , Dodaj komentarz

Lody mogą być nagrodą po zdanym egzaminie lub słodkim pocieszeniem po rozpadzie związku – teraz dzięki projektowi Lickestra zyskują jeszcze jedną dodatkową funkcję – funkcję tworzenia muzyki. Ten wyjątkowy performance, utworzony w ramach rezydentury w nowojorskiej School of Visual Arts, jest efektem współpracy pomiędzy projektantkami Emilie Baltz, Carlą Diana i muzykiem Aronem Dyerem z duetu Buke&Gase. grid-13e605eefba3dedaa56bf71893c5e7d6
Projekt ma formę interaktywnego spektaklu muzycznego, podczas którego czworo ochotników tworzy nietuzinkowy, improwizujący kwartet próbujący wydobywać dźwięki tylko i wyłącznie przy pomocy swoich …. języków. Lody umieszczone są w specjalnych, elektronicznych rożkach wyposażonych w czujniki. To dzięki nim w momencie gdy język styka się z lodami sygnał zostaje wysłany do ukrytego Arduino, następnie przypisany zostaje mu dźwięk z wewnętrznego oprogramowania emitowany w finale przez głośniki. Wykonawcy mogą zmieniać tonację i charakter dźwięku w zależności od szybkości i stylu lizania lodów.
lickestra
Duet Buke&Gase, znany ze swoich wcześniejszych projektów wykorzystujących nietypowe instrumenty, na potrzeby Lickestry stworzył czteroczęściową kompozycję zawierającą dźwięki przywodzące na myśl lodowe sople i zimowe krajobrazy. Każdemu z uczestników performancu przypisano tylko jeden, konkretny dźwięk kompozycji i od niego samego zależało jak go wykorzysta. Muzyczna zabawa trwa do momentu gdy w rożkach zabraknie lodów. Do tej pory odbyły się dwa występy lodowej orkiestry – jeden w New York School of Visual Arts a drugi w galerii sztuki w dzielnicy East Village. Każdy z występów wzbudzał salwy śmiechu wśród publiczności bo każdy artysta próbował zlizywać swoje lody w jak najbardziej zaskakujący i oryginalny sposób.

Więcej na stronie Licorkiestry >>> TUTAJ


W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *