Jeff Koons, Sean Penn i 65 sztuk broni palnej

5 lutego 2014, by , Dodaj komentarz

Jeff Koons nie zwalnia tempa. Po zeszłorocznym sukcesie kasowym, gdy jego dzieło zatytułowane „Balloon Dog (Orange)” osiągnęło na aukcji  zawrotną cenę ponad 58 milionów dolarów, znów szykuje nie lada gratkę dla wszystkich kolekcjonerów sztuki. Tym razem do stworzenia swojej najnowszej rzeźby artysta postanowił wykorzystać – liczącą 65 sztuk – kolekcję broni należącą do amerykańskiego aktora Seana Penna.  Całkowity dochód ze sprzedaży nieistniejącego jeszcze dzieła zasili konto fundacji J/P Haitan Relief Organization założonej przez Penna 4 lata temu i niosącej pomoc mieszkańcom Haiti, którzy wciąż potrzebują pomocy po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi  z 2010 roku.

Jeśli wierzyć pogłoskom publikowanym w kolorowej prasie  – aktora do pozbycia się broni z domu ostatecznie przekonała jego obecna partnerka życiowa, aktorka Charlize Theron, która  jako nastolatka sama była świadkiem nieopisanej tragedii z użyciem broni. Podczas jednej z  domowych awantur jej matka, w akcie samoobrony, zastrzeliła ojca aktorki.

Sean Penn i Charlize Theron Kevin Mazur/Getty Images for J/P Haitian Relief Organization

Sean Penn i Charlize Theron
Kevin Mazur/Getty Images for J/P Haitian Relief Organization

Niecodzienną aukcję ostatecznie wygrał amerykański dziennikarz telewizji CNN – Anderson Cooper, oferując za projekt Koonsa sumę 1,4 miliona dolarów. Anderson „nieznacznie” przebił swojego kolegę po fachu – znanego prezentera CNN – Piersa Morgana, który przestał licytować na poziomie 1,3 miliona dolarów.

Łącznie podczas całej charytatywnej gali, która odbyła się w hotelu Montage w Beverly Hills, udało się zebrać kwotę 6 milionów dolarów.

Pytanie, które teraz zadają sobie chyba wszyscy brzmi: co Jeff Koons zrobi z 65 sztukami broni?
Na przełomie lat 70-tych i 80-tych wykorzystywał już w swojej sztuce gotowe przedmioty, głównie sprzęt gospodarstwa domowego. Słynna jest jego wystawa prezentowana w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) zatytułowana „The New”, gdzie eksponatami stały się odkurzacze umieszczone w szklanych witrynach. To dawne marzenie każdej nowoczesnej pani domu, zostało automatycznie podniesione do rangi cennego, muzealnego eksponatu. Odkurzacze pod szkłem znajdowały się w stanie wiecznej czystości, sprzecznej ze swoim prawdziwym przeznaczeniem. Każdy z nich został wyceniony przez artystę na kwotę 3 tysiący dolarów. Do dziś wartość poszczególnych egzemplarzy wzrosła prawie stukrotnie.

Wystawa „The New" w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA)

Wystawa „The New” w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA).
Zdjęcie: MoMA

Najbardziej prawdopodobne wydaje się jednak, iż Koons broń po prostu przetopi, nadając jej potem nową i zapewne zaskakującą formę. Spekuluje się, że tworząc swoją nową pracę spróbuje nawiązać do istniejącej już serii balonowych zwierząt, tworzonych ze stali nierdzewnej.

Sean Penn w towarzystwie Andersona Coopera

Sean Penn w towarzystwie Andersona Coopera
Kevin Mazur/Getty Images for J/P Haitian Relief Organization

Jeff Koons "Balloon Dog (Orange)"

Jeff Koons „Balloon Dog (Orange)”
Getty Images

 


Tagi: ,
W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *