Japońska artystka aresztowana za dystrybuowanie „przestrzennego modelu własnej waginy”

5 sierpnia 2014, by , Dodaj komentarz

W czasach gdy, jak mogłoby się wydawać, części intymne w sztuce nie robią już na nikim żadnego wrażenia, w Japonii doszło własnie do niecodziennego aresztowania. Policja zatrzymała artystkę Megumi Igarashi pod pretekstem „rozpowszechniania nieprzyzwoitych treści”. A wszystko zaczęło się od drukarek 3D….

Megumi Igarashi, trójwymiarowy model waginy

Megumi Igarashi to artystka-feministka, której w swojej twórczości koncentruje się na przełamywaniu tabu obecnego w japońskim społeczeństwie. Igarashi twierdzi, że kobiece narządy płciowe są w Japonii otoczone tak wielką tajemnicą, że sam ich widok budzi oburzenie. By tego dowieść, 42-letnia Megumi wykonała skan własnej waginy, który następnie przetworzyła w szablon do drukowania 3D.  W kolejnym etapie projektu, artystka rozpoczęła zbiórkę pieniędzy za pomocą platformy crowdfundingowej. Dzięki zebranym funduszom planowała wydrukowanie trójwymiarowego kajaka w kształcie…własnej waginy.
Megumi Igarashi, trójwymiarowy model waginy
Artystce udało się zebrać planowane 10 tysięcy dolarów, które wystarczyło do budowy kajaka. W ramach podziękowania, Megumi wysłała swoim fanom szablon do trójwymiarowego wydruku, dzięki któremu mogli sami stać się właścicielami pływającego odlewu waginy artystki. To jednak nie spodobało się japońskiej policji. Megumi Igarashi została aresztowana za dystrybucję nieprzyzwoitych treści.
Megumi Igarashi, trójwymiarowy model waginy
Artystka spędziła w tokijskim więzieniu tydzień, po którym została zwolniona. Nie znaczy to jednak, że zarzuty zostaną wycofane.
„Nie rozumiem jak ktokolwiek mógłby uznać moją pracę za coś niecenzuralnego” – stwierdziła Megumi.
Problem w tym, że artystka otrzymała za to pieniądze. Dystrybucja nieprzyzwoitych treści i czerpanie z tego korzyści majątkowych – jest w Japonii karalne. Igarashi grozi więc kara do dwóch lat więzienia i grzywna w wysokości 2,5 miliona jenów (75 tysięcy złotych).

Historia przyniosła artystce o wiele większy rozgłos, niż jej dotychczasowa działalność artystyczna. O ile więc nie przeszkadza jej etykietka „artystki od waginy”, Megumi Igarashi może liczyć na sławę, o jakiej do niedawna nawet nie śniła.
igarashi3 igarashi4 igarashi5 igarashi6 igarashi7 igarashi9

Pozostaje pytanie: czy japońskie służby zareagowałyby równie ostro, gdyby chodziło o trójwymiarowy model genitaliów męskich? Do nich kultura japońska wydaje się mieć dużo…swobodniejszy stosunek >>> SPRAWDŹ (od 18 lat).


Tagi: ,
W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *