Jak stworzyć idealne portfolio online?

15 grudnia 2013, by , Dodaj komentarz

Niezależnie od tego jak utalentowanym artystą jesteś, trudno Ci będzie dotrzeć do szerokiego grona odbiorców – od potencjalnego pracodawcy do właściciela galerii sztuki – jeśli nie posiadasz własnego portfolio w pełnej krasie ukazującego Twój talent. Oczywiste jest, że aby zaprezentować umiejętności, artysta musi publikować swoje prace, a obecnie najlepiej jest zrobić to online. Zamiast nosić ze sobą ciężką teczkę wypełnioną po brzegi fotografiami lub wydrukami naszych projektów, lepiej (i wygodniej) jest stworzyć ją w formie wirtualnej, do której łatwo możemy kierować następnie wszystkich nią zainteresowanych.
jak stworzyć idealne portfolio online
Portfolio to nic innego jak cały artystyczny dorobek w pigułce, jest więc idealne dla potencjalnego pracodawcy, który nie ma czasu na zagłębianie się w całą Twoją dotychczasową twórczość a raczej zależy mu na czymś co pokaże całą paletę możliwości w skondensowanej formie. Forma portfolio, w odróżnieniu od klasycznego CV, może mieć różną postać i nie skupia się stricte na kolejnych etapach edukacji, ale ukazuje nasz talent w danej dziedzinie.

Poniżej znajduje się kilka zasad pozwalających na stworzenie idealnego portfolio:

1. Zawsze ceń się wysoko
Zawsze ceń się wysoko

Stawiaj poprzeczkę wysoko. Twoje portfolio to równocześnie pierwsze wrażenie – jedyna szansa by zostać zauważonym wśród wielu innych. Postaraj się więc aby zawierało Twoje najlepsze prace – wybierz 5 lub 6 przykładów, które przekrojowo zobrazują Twój styl. Pamiętaj, że od tego może zależeć Twoja przyszła kariera! Nie żartujemy!

2. Planuj z wyprzedzeniem
Planuj z wyprzedzeniem

 

O swoim portfolio zacznij myśleć wcześniej – najlepiej zanim jeszcze będzie Ci tak naprawdę potrzebne. Jednocześnie unikaj tworzenia prac „pod portfolio”. Łatwo stracić wyczucie i zagubić swój styl mając ciągle w głowie, że do idealnego portfolio pasowałby teraz obraz w tonacji niebieskiej, gdyż tylko tego brakuje Ci na stronie. Twoim celem ma być chęć wyróżnienia się,  ale nie za wszelką cenę.Tworzenie portfolio to proces, którzy powinien przebiegać naturalnie, aczkolwiek zgodnie z planem.

3. Rozmieszczenie elementów
Rozmieszczenie elementów
Kiedy układasz zdjęcia/prace na rozkładówkach, pamiętaj żeby ze sobą harmonizowały. Traktuj je jako całość. Jedno nie może przytłaczać drugiego, kompozycyjnie muszą ze sobą korespondować.

Pamiętaj również aby swoje prace podzielić logicznie. Trzymaj się najlepiej takiego podziału, który  będzie jasny dla każdego. Nie wprowadzaj też za wiele kategorii, jeśli nie masz zbyt wiele materiału do zaprezentowania. Nie ma nic gorszego, niż kliknąć zakładkę „grafika” i zobaczyć… jedną pracę.

4. Nie bój się prosić o pomoc
Nie bój się prosić o pomoc

 Co dwie głowy to nie jedna, korzystaj z opinii innych osób, na przykład swoich profesorów lub innych studentów, którzy zapewne chętnie podzielą się z Tobą swoim doświadczeniem. Poszukaj odpowiednich wątków na forach internetowych. Najlepiej zaś sprawdź, portfolio którego artysty podoba Ci się najbardziej i wybierz te elementy, które będą pasowały do Ciebie i Twojej sztuki. Wszystko zależy też od rodzaju rzemiosła, jakim się posługujesz. Specjalista od artystycznego dekorowania tortów postawi na ilość prac, by zaprezentować swoje szerokie umiejętności. Jeśli Twoją domeną jest malarstwo olejne – skup się na pokazaniu kilku dzieł, które uważasz za znaczące.

5. Diabeł tkwi w szczegółach
Diabeł tkwi w szczegółach

 Istotne są najdrobniejsze detale – przemyślany layout czy krój czcionki. Dąż do tego by portfolio było proste, efektowne, przejrzyste i eleganckie, by łatwo było dotrzeć do potrzebnych informacji o Tobie (z pewnością warto zamieścić zakładkę „O mnie”, w której jasno zdefiniujesz kim jesteś i co robisz). Dobre portfolio powinno być wolne od zamętu, zwięzłe i absolutnie na temat.

Oto kilka platform, w większości darmowych, na których  możesz stworzyć własne portfolio:

CarbonMade

www.carbonmade.com

fantastyczna strona o ciekawym designie prezentująca prace wielu utalentowanych osób
carbonmade - jak stworzyć portfolio online

Coroflot

www.coroflot.com

przejrzysta i łatwa w obsłudze platforma, skupiająca się na tworzeniu poczucia silnej społeczności
corolflot - stwórz portfolio online

DeviantArt

www.deviantart.com

obecnie to jedna z największych społeczności artystycznych w sieci
deviantart - stwóz portfolio online

Flickr

www.flickr.com

jedna z najlepszych stron na świecie służąca do zamieszczania i zarządzania głównie zdjęć –  pokazujesz swoje prace i kontaktujesz się z innymi
flickr - stwórz portfolio online

Krop
www.krop.com

jedna z bardziej profesjonalnych stron, dobre zaplecze do szukania poważnego pracodawcy
Krop www.krop.com  jedna z bardziej profesjonalnych stron, dobre zaplecze do szukania poważnego pracodawcy

Do ciekawych stron w języku polskim należą:

stylinova
www.stylinova.pl
oferuje profesjonalne portfolio online w 60 sekund

portfolio online
www.portfolio-online.pl
strona proponuje przygotowanie naszej strony internetowej w oparciu o dostarczony przez nas plik PDF z naszymi pracami.Tak stworzone portfolio może być używane jako odrębna strona WWW lub jako część Twojej obecnej witryny.

 

 


Tagi: ,
W kategorii: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *