Graj Putinem, tak jak on gra światem – premiera nowej odsłony Sound of Power Petro Wodkinsa

23 września 2015, by , Dodaj komentarz

Rosyjski artysta Petro Wodkins, znany wcześniej z głośnej w świecie sztuki prowokacji, znanej jako Price of Art, w której próbował namówić czołowe galerie sztuki do sprzedaży obrazów okrutnemu dyktatorowi z Tadżykistanu. Mimo, iż pieniądze użyte w tej transakcji pochodziłyby z nielegalnych źródeł, żaden ze słynnych marszandów sztuki nie wydawał się tym faktem zaniepokojony.
Najnowsze dzieło Petro Wodkinsa z pewnością znowu podniesie ciśnienie kilku osobom. Jedną z nich będzie bez wątpienia Wladimir Putin.
top_image_new

Sound of Power to to nic innego jak seria głośników w kształcie głów słynnych osób. Seria powstała w 2014 roku i składała się z szeregu porcelanowych popiersi ludzi powszechnie uważanych na świecie za „wpływowych”. Na liście znalazł się m. in. Barack Obama, Kim Jong-Un oraz Wladimir Putin.
figureheads-sound-of-power-speakers

Jedna z uwiecznionych postaci okazała się jednak przemawiać do Petro Wodkinsa w szczególny sposób. Fascynowała artystę na tyle mocno, że ponad rok po tym jak seria Sound of Power ujrzała światło dzienne, mamy okazję obejrzeć jej nową edycję. Projekt Sound of Power, którego nowa odsłona miała miejsce zaledwie wczoraj, nosi tytuł ‚People of Power’ i jej główną gwiazdą jest ponownie…właśnie Wladimir Putin.
Eleganckie popiersie rosyjskiego prezydenta, wykonane ze specjalnego kompozytu przypominającego marmur może na pierwszy rzut oka wydawać się wspaniałym suwenirem dla popleczników rosyjskiego prezydenta, jednak Petro Wodkins zadbał o to by jego dzieło zostało odczytane w odpowiedni sposób.putin_env
O swojej pracy Petro Wodkins pisze następująco:
‚Muszę przyznać, że mam pewien osobisty problem z Wladimirem Putinem. Myślę, że setki milionów ludzi na świecie, w tym sami Rosjanie, ma ten sam problem. Wszyscy jesteśmy winni, że pozwoliliśmy mu sięgnąć po władzę absolutną i że traktowaliśmy go zbyt serio. Dzięki nam gra według swoich zasad. W rezultacie Putin może trząść światem przez kolejne 10-30 lat. W wieku 63 lat jest w doskonałej formie fizycznej i nie widać po nim ani śladu wypalenia politycznego. On się nie zmieni.’
maxresdefault

„W nowej edycji mojego projektu Sound of Power, przekształcam Putina w coś nowego, przyjaznego i pożytecznego. To POP i sztuka w jednym – głośnik, który stanie się ozdobą każdego biurka. Oddaję go ludziom w darze – od dzisiaj może grać nie tylko ze światem, ale też z każdym z was – melodię, którą sobie zażyczycie. Im szybciej Wladimir Putin przekształci się w ikonę popkultury – coś na podobieństwo Beckhamów, Kardashianów i może nawet Trumpów – tym lepiej dla nas i bezpieczniej dla świata.”
p1_closeup_artytwo_putins

closeup_old_head_color

„Nie chcę by głośniki z Putinem stały się gadżetem w kolekcji popleczników Wladimira – obok koszulek i złotych iPhone’ów z podobizną Putina, zalegających na biurkach skorumpowanych urzędników. By tego uniknąć nakręciłem ten film:”

Koniecznie odwiedźcie stronę artysty >>> TUTAJ


Tagi:
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *