Filmowe kadry na płótnie. Kicz? Prace Alice X. Zhang

25 listopada 2013, by , Dodaj komentarz

O tym, że najbardziej lubimy piosenki, które już znamy, wiemy od lat. Czy ta sama zasada tyczy się sztuki? czy powielanie ujęć znanych nam z innych mediów i powszechnie funkcjonujących w popkulturze to jeszcze sztuka, czy już granica kiczu?
Oglądając prace Alice X. Zhang trudno o jednoznaczną odpowiedź. Z jednej strony artystka demonstruje niewątpliwy talent ilustratorski, przywołując na myśl klasyczne powieści kryminalne, czy plakaty filmowe w stylu vintage. Z drugiej jednak, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że część z prac trąci myszką i wykorzystuje podejmowane tematy w sposób zbyt oczywisty.
Wśród wielu prac z serii ‚Moments’, można znaleźć prawdziwe perełki jak ten zatrzymany kadr z kultowego filmu ‚Między słowami’ Sofii Coppoli, czy ujmująca scena z „In the mood for love’ Wong Kar Waia.

moments1

Alice X. Zhang, scena z 'In the mood for love' - pani Chan i Chow Mo-Wan'

 

Co jednak myśleć o ilustracjach z ‚Gladiatora’ Ridleya Scotta i ‚Leona Zawodowca’  Luca Bessona?
Przy całym sentymencie do obu tych filmów  – Natalie Portman tylko częściowo przypomina tu siebie, zaś kadr z ‚Gladiatora’ to obraz tak wyświechtany, że trudno by wywoływał jakiekolwiek emocje.
Alice X. Zhang, scena z 'Gladiatora'

Alice X. Zhang, końcowa scena z 'Leona Zawodowca'

 

Zupełnie natomiast nie mogę już przekonać się do portretów (prześlicznej swoją drogą) Freidy Pinto z filmu ‚Slumdog, Milioner z ulicy’ i Christophera Waltza z ‚Bekartów wojny’.
Patrząc na nie nie mogę pozbyć się wrażenia, że podziwiam prace deptakowego portrecisty na wakacjach w Świnoujściu. Czasami zbytnia wierność oryginałowi, odziera portret z tajemnicy.

Alice X. Zhang, scena z 'Slumdog, Milioner z ulicy', Freida Pinto

Alice X. Zhang, scena z 'Bękartów wojny', Christopher Waltz w swojej oscarowej roli pułkownika Hansa Landa

 

Kilka prac ma jednak niezaprzeczalnie wysokie walory estetyczne. Nawet nie znając oryginalnego kadru, łatwo zachwycić się podobnymi obrazami:

Alice X. Zhang, seria 'Moments'

Alice X. Zhang, seria 'Moments' Alice X. Zhang, seria 'Moments'

 

Są też całkiem udane ilustracje, nawiązujące bezpośrednio do filmu, lecz nie kalkujące konkretnego ujęcia. Ten obraz z powodzeniem mógłby zastąpić plakat reklamowy do filmu ‚9 dystrykt’!
Alice X. Zhang, seria 'Moments', '9 dystrykt'

Zanim jednak wyrobicie sobie opinię na temat twórczości Alice, polecam przejrzeć inne jej obrazy i ilustracje, a zwłaszcza szkice ołówkiem i piórkiem! Alice jest aktywnym użytkownikiem Deviantart, ma swoją stronę z portfolio i konto na Tumblr.
Jeśli chcecie pozostawać na bieżąco z pracami Alice X. Zhang, możecie zaglądać też bezpośrednio na naszego Tumblr’a! Obiecuję regularnie donosić najświeższe informacje!


Tagi: , ,
W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *