Drewniane cuda techniki Kazuakiego Harady

12 kwietnia 2015, by , Dodaj komentarz

W obecnych czasach automaty kojarzą się przede wszystkim z różnego rodzaju maszynami – od szafy z batonikami i puszkami Coli, po mechanizm automatycznej zmiany biegów w samochodzie. Wszystko to opiera się na skomplikowanych rozwiązaniach technicznych. W przypadku automatów Kazuakiego Harady jest nieco inaczej…

Kazuaki Harada 'Laugh Out Loud'

Kazuaki Harada ‚Laugh Out Loud’

Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że urządzenie stworzone przez japońskiego artystę to duża zabawka lub próba odtworzenia jakiegoś starożytnego mechanizmu. Co ciekawe, właściwie ktoś, kto tak stwierdzi, nie będzie nawet specjalnie w błędzie. Drewniane cuda tworzone przez Haradę nie służą do przedstawiania skomplikowanych rozwiązaniach technicznych. Cała konstrukcja automatów opiera się na prawach hydrauliki, pneumatyki i mechaniki. Dzięki niewielkim zębatkom i korbkom możemy podziwiać wirujące figurki (zasada podobna do tej z nakręcanych pozytywek) czy mechanizm stawiania nieskomplikowanej pieczątki na małej kartce papieru.
Kauzaki Harada 'Laugh Out Loud'

Kazuaki Harada nie odkrył wprawdzie niczego nowego – wykorzystał proste prawa fizyki znane już chociażby starożytnym Grekom. Jego nowoczesne stolarskie zabawki przyciągają jednak uwagę i na pewno wzbudzają uśmiech- małe, osadzone na sprężynce figurki symbolizujące scenę z Makbeta są idealnym odzwierciedleniem stosunku artysty do klasyków i otaczającego świata. Harada traktuje wszystko z przymrużeniem oka, oddając za pomocą drewnianych mechanizmów dystans do własnej twórczości.

Kauzaki Harada 'Hamlet'

Kauzaki Harada ‚Hamlet’

Kauzaki Harada 'Hamlet'

Kauzaki Harada Paint it black'

Kauzaki Harada Paint it black’

Kauzaki Harada Paint it black'

Artysta tworzy także większe, bardziej skomplikowane konstrukcje, które można podziwiać na Youtube.
Spójrzcie na techniczne mistrzostwo pracy nazwanej ‚Mechanism of Love’

Więcej na Spoon&Tamago oraz stronie artysty >>> TUTAJ


Tagi: , ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *