Domy na kółkach Gregory’ego Kloehna ratunkiem dla bezdomnych

24 maja 2014, by , Dodaj komentarz

Choć Gregory Kloehn większość swojego czasu spędza na nielegalnych wysypiskach śmieci, to w rzeczywistości wcale nie jest bezdomnym, lecz kalifornijskim artystą, który za cel postawił sobie pomoc ludziom bezdomnym. Wpadł na pomysł konstruowania mobilnych mini domów, wykonanych wyłącznie z rzeczy znalezionych na ulicy.

Gregory Kloehn na jednym z nielegalnych wysypisk w Oakland

Gregory Kloehn na jednym z nielegalnych wysypisk w Oakland

Konieczność istnienia choćby najbardziej prowizorycznego schronienia dla ludzi bezdomnych jest sprawą, z którą boryka się wiele dużych miast, nie tylko w USA. Nie inaczej było w Oakland – rodzinnym mieście Kloehna, twórcy projektu Homless Homes Project. Ta społeczna inicjatywa odkryła tanie, praktyczne i bardzo pomysłowe rozwiązanie, w jaki sposób ułatwić życie osobom na co dzień mieszkąjacym na ulicy.
Wszystko zaczęło się podczas gromadzenia przez Kloehna materiałów do swojej książki opisującej schronienia budowane przez ludzi bezdomnych. Spacerując po mieście oglądał najróżniejsze prowizoryczne konstrukcje i robił zdjęcia. Wtedy to narodziła się myśl wykorzystania swoich zdolności projektowych w praktyce i jednocześnie chęć pomocy innym. Aby zdobyć potrzebne do budowy materiały, artysta przekopywał się przez góry śmieci wyrzuconych nielegalnie w zaułkach miasta. Odpady przemysłowe, części sprzętów AGD a także palety, posłużyły do budowy ścian, dachów, drzwi, kół i okien. Jak twierdzi sam artysta: „najważniejsze w tym projekcie jest to, że wykorzystuję odpady jako surowce budowlane i przekształacam je w obiekty niosące szczęście i nadzieję”.

Wodoodporny dach wykonany z plastikowych paneli

Wodoodporny dach wykonany z plastikowych paneli

domki w kolorach musztardowym i różowej waty cukrowej

Domki w kolorach musztardowym i różowej waty cukrowej

Te niewielkie konstrukcje tworzone są ze szczególną dbałością o kolor i nowoczesny, świeży design. Użycie kolorów takich jak: różówa wata cukrowa, kanarkowa żółć czy błękit nieba wnosi silne poczucie witalności w każdy z projektów. Na szczególną uwagę zasługuje też inteligentne wykorzystanie materiałów – dach wykonany z plastikowych paneli (dzięki czemu jest wodoodporny), czy niebanalne okna z drzwi pralek. Wejściowe drzwiczki wyposażono w świetliki i lustra – dzięki czemu transmitują światło do wnętrza, natomiast zamki w drzwiach dadzą z pewnością poczucie bezpieczeństwa i prywatności przyszłym mieszkańcom. Wszystkie domy wyposażone są w kółka, dzięki czemu są mobilne i przystosowane do koczowniczego trybu życia wielu bezdomnych. Jak do tej pory, z pomocą wolontariuszy, powstało dziesięć tych niecodziennych konstrukcji.
Gregory3

Niebanalne okno z drzwi pralki

Niebanalne okno z drzwi pralki

Gregory5

Wszystkie zdjęcia autorstwa Briana J Reynolds’a

(www.seenimages.com/homelesshomesproject)


Tagi:
W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *