Detektyw Jason Harvey wykorzystuje swoje umiejętności kryminalistyczne dla sztuki

1 grudnia 2015, by , Dodaj komentarz

Jason Harvey to profesjonalny artysta sądowy w Departamencie Policji Forensic Investigation Division Nowy Jork, jego ręcznie rysowane szkice wykorzystywane są jako dowód w sprawach karnych. Teraz Jason wkracza też do świata sztuki. Począwszy od opisu twarzy podejrzanego dostarczonych przez ofiary, poprzez konstruowanie obrazu na podstawie różnych cech twarzy. ,,To nie jest proces twórczy, to umiejętności, które mam”, zwraca uwagę, Harvey.
harvey harvey1

Harvey ma obecnie wystawę w Fort Gansevoort. Tam prezentuje nowy dorobek inspirowany tym, czym zajmuje się na co dzień.  Rysunki wystawione w Fort Gansevoort są fikcyjne, co artysta określa jako „kompozycje fantazji”. Harvey spędza dużo czasu dopracowując wszystkie szczegóły, które zawierają twarze. Profile tworzone są intuicyjnie, zawierają zarówno rzeczywiste i wyimaginowane rysy twarzy. Obraz zaczyna się od określonej funkcji, po czym szybko buduje na nim resztę szczegółów, dodając wyraźne kości szczęki lub fryzurę. Powstałe szkice przypominają karykatury.
harvey2 harvey3 harvey4 harvey5

„Trzeba być dobrym słuchaczem i być szczerym podczas pracy naocznego świadka”, mówi Harvey. Podczas pracy, artysta uczłowiecza osoby, tworząc narrację dla każdej z nich. Powstałe obrazy są intymne i osobiste, oparte na pamięci, podświadomości i wyobraźni.
harvey6 harvey7

Jason Harvey urodził się w 1973 roku. Uzyskał tytuł inżyniera w Fine Arts from Ringling College of Art and Design in Sarasota na Florydzie. Od 1996 roku  pracował jako detektyw w nowojorskiej policji. W ciągu ostatnich dziesięciu lat ukończył kurs Facial Imaging Course w Akademii FBI. Wystawa w Fort Gansevoort to pierwsza wystawa Harveya. Jego rysunki są odzwierciedleniem jego życia i pasji.


Tagi: ,
W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *