Artyści na rok 2014 – rekomenduje Paweł Leszkowicz

27 stycznia 2014, by , 1 komentarz

Zapytaliśmy znanych kuratorów i ekspertów sztuki, których polskich artystów powinniśmy obserwować w 2014 roku. Oto co nam odpowiedzieli. Dzisiaj poleca Paweł Leszkowicz*.

Piotr Leszkowicz poleca: "Młodym artystą, którego polecam uwadze jest jeden z laureatów tegorocznego wrocławskiego konkursu Gepperta,  Jest to krakowski malarz Łukasz Stokłosa, reprezentowany przez galerie Zderzak"
Łukasz Stokłosa urodził się w 1986 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej. Studiował na krakowskiej ASP w pracowni prof. Jacka Waltosia. W 2010 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie dyplomem „Śmierć i pożądanie” (o motywie św. Sebastiana w kulturze). W tym samym roku wziął udział w wystawie „Ars Homo Erotica” Pawła Leszkowicza w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Uprawia malarstwo przedstawiające, figuratywne. Inspiruje się kulturą masową, scenami z popularnych filmów, seriali, szokuje nawiązaniami do pornografii. Z drugiej strony potrafi zaskakiwać subtelnością, skłaniając się ku estetyce noir.

Pierwsza wystawa indywidualna Łukasza Stokłosy pt. „Zimowa opowieść” zaskoczyła krytyków klimatycznymi, wysublimowanymi obrazami, przedstawiającymi puste wnętrza, zimowe krajobrazy i melancholijne portrety.

Atmosfera ta w dużej mierze była kontynuowana w drugiej wystawie indywidualnej artysty pt. „Skład obrazów”. Ponownie mieliśmy tu do czynienia ze stylistyką noir. Artysta zabiera nas na wędrówkę  po opustoszałych wnętrzach europejskich pałaców zamienionych w muzea. Poczdam, Wersal, Nymphenburg…

Łukasz Stokłosa, 'Nymphenburg', olej 60x70

Łukasz Stokłosa, ‚Nymphenburg’, olej 60×70, zdjęcie Galeria Zderzak

Łukasz Stokłosa, 'Nymphenburg', olej 60x70

Łukasz Stokłosa, ‚Nymphenburg’, olej 60×70, zdjęcie Galeria Zderzak

„Skład obrazów, to reakcja na wszechogarniającą obecność obrazu, z jednej strony we współczesnej kulturze, z drugiej – w życiu artysty, gdzie obraz staje się nieodzownym elementem życia, kolejną z funkcji
życiowych”.

Łukasz Stokłosa, 'Poczdam', 2012, olej 70x80

Łukasz Stokłosa, ‚Poczdam’, 2012, olej 70×80, zdjęcie Galeria Zderzak

Łukasz Stokłosa, 'Amalienburg', 2013, olej na płótnie, 70x80, kolekcja prywatna

Łukasz Stokłosa, ‚Amalienburg’, 2013, olej na płótnie, 70×80, kolekcja prywatna, zdjęcie: lukaszstoklosa.com

Łukasz Stokłosa, 'Ludwig',2013, olej na płótnie 40x30

Łukasz Stokłosa, ‚Ludwig’,2013, olej na płótnie 40×30, zdjęcie: lukaszstoklosa.com

Łukasz Stokłosa, 'Ludwig',2013, olej na płótnie 50x60

Łukasz Stokłosa, ‚Ludwig’,2013, olej na płótnie 50×60, zdjęcie: lukaszstoklosa.com

Łukasz Stokłosa, 'Księżna', 2013, olej na płótnie, 70x80

Łukasz Stokłosa, ‚Księżna’, 2013, olej na płótnie, 70×80, zdjęcie: lukaszstoklosa.com

Łukasz Stokłosa, 'Belweder, Wiedeń, 2013, olej na płótnie, 60x70

Łukasz Stokłosa, ‚Belweder, Wiedeń, 2013, olej na płótnie, 60×70, zdjęcie: lukaszstoklosa.com

W październiku 2013 roku Łukasz Stokłosa zdobył prestiżową, trzecią nagrodę w Konkursie Gepperta – jednym z najstarszych konkursów poświęconych malarstwu polskiemu.

Więcej na stronie Galerii Zderzak i stronie Łukasza Stokłosy

*Paweł Leszkowicz – historyk sztuki, kurator, wykładowca akademicki. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Sztuki Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu, wykłada także na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Kurator wystawy Ars Homo Erotica (2010) w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zajmuje się historią sztuki współczesnej, kulturą wizualną i seksualnością. Jest autorem szeregu katalogów, a także „Art pride. Polska sztuka gejowska” (2010), jak i współautorem „Miłość i demokracja. Rozważania o kwestii homoseksualnej w Polsce” (2005).

Zobacz inne rekomendacje na rok 2014 – TUTAJ


Tagi: , , , ,
W kategorii: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *