Artyści na rok 2014 – rekomenduje Ewa Tatar

17 marca 2014, by , Dodaj komentarz

Zapytaliśmy znanych kuratorów i ekspertów sztuki, których polskich artystów powinniśmy obserwować w 2014 roku. Oto co nam odpowiedzieli. Dzisiaj poleca Ewa Tatar*.

Ewa Tatar rekomenduje artystów na rok 2014

Witold Orski (ur. 1985)

Współtwórca i współwłaściciel galerii Czułość w Warszawie. Od 2007 roku zawodowo zajmuje się fotografią i filmem dokumentalnym. Od 2011 roku jest magistrem filozofii (UW). Jego zdjęcia opublikowano m.in. w książce Self Publish be Naughty – Londyn/NowyJork i wydawnictwie L’héliotrope – revue photographique – Paryż.

Wybrane prace (żródło: Galeria Czułość)
Witold Orski, wybrane prace, Galeria Czułość Witold Orski, wybrane prace, Galeria Czułość Witold Orski, wybrane prace, Galeria Czułość

W 2014 roku prace tego niezwykle wszechstronnego artysty możemy oglądać już na dwóch niezależnych wystawach:

„ĆWIECENIE” – w Galerii Czułość oraz „CO WIDAĆ. POLSKA SZTUKA DZISIAJ” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Mikołaj Moskal (ur. 1985)

Mieszka i pracuje w Krakowie, zajmuje się rysunkiem i rzeźbą. Studiował na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i w Hochschule für Gestaltung im Offenbach / Frankfurt am Main. Współtwórca kolektywu New Roman. W swojej pracy skupia się na poszukiwaniu harmonii i skupienia w świecie pojęć oraz płynnej rzeczywistości.

Wybrane prace (źródło: Galeria Starter)

Mikołaj Moskal, wybrane prace, Galeria Starter Mikołaj Moskal, wybrane prace, Galeria Starter Mikołaj Moskal, wybrane prace, Galeria Starter

Pod koniec zeszłego roku prace artysty można było podziwiać na wystawie „GŁOWA BEZ FORMY STAŁEJ” w Galerii Starter.

Bracia (Aga Klepacka & Maciej Chorąży)

Artystyczny duet, który powstał w 2011 roku. W swoich artystycznych i kostiumograficznych działaniach duet koncentruje się na właściwościach materiałów, których używają oraz aspektach sensorycznych swoich performanców.

Więcej prac Braci >>> TUTAJ i TUTAJ

Duet Bracia - Aga Klepacka, Maciej Chorąży Duet Bracia - Aga Klepacka, Maciej Chorąży Duet Bracia - Aga Klepacka, Maciej Chorąży Duet Bracia - Aga Klepacka, Maciej Chorąży

Ewa Polska

Związana z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Pod koniec zeszłego roku prezentowała film animowany ‚Lost Level’ w ramach wystawy w krakowskim MOCAKU.

Koncertuje także wraz z zespołem Boring Drug, gdzie gra na thereminie.

Ewa Polska, Lost Level, MOCAK

Ewa Polska, Lost Level, MOCAK

Małgorzata Brodzińska (ur. 1987)

Studiowała na krakowskiej ASP pod kierunkiem profesora Konrada Kuzyszyna. Naukę kontynuowała na Katedrze Intermediów poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Artystka uprawia sztukę interdyscyplinarną – pracuje z fotografią, wideo, tworzy obiekty z materii organicznej, zajmuje się aranżacją przestrzeni i instalacjami. W swoich pracach koncentruje się często na zagadnieniu pamięci kolektywnej i indywidualnej.

Prace Małgorzaty Brodzińskiej z serii „Welcome to Paradise” (źródło >>> strona artystki)

Małgorzata Brodzińska "Welcome to Paradise" Małgorzata Brodzińska "Welcome to Paradise" Małgorzata Brodzińska "Welcome to Paradise"

 

*Ewa Tatar – urodzona w 1981 r. Krytyczka i historyczka sztuki, kuratorka. Stypendystka m.in. American Center Foundation (2008), Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2010), MKiDN w ramach programu „Młoda Polska” (2011). Redaktorka pism „Panoptikum” i „Obieg” oraz serii „Linia Wizualna” Korporacji Ha!art. W latach 2008-9 naczelna „Ha!artu”. Redaktorka działu sztuka w „Tekstyliach Bis”, współautorka tomów „Imhibition” i „Krótka historii Grupy Ładnie”, autorka kilkudziesięciu tekstów publikowanych na łamach czasopism oraz w katalogach wystaw i antologiach. Interesuje ją sztuka współczesna, przepisywanie historii sztuki, krytyka feministyczna, teoria kultury i jej zastosowanie w praktykach muzealniczych i kuratorskich oraz kuratorowanie jako metoda historii sztuki i praca z kontekstem W duecie kuratorskim z Dominikiem Kuryłkiem stworzyła m.in. „Przewodnik” (2005-7) i „Na wulkanie. Krzysztof Niemczyk” (2010). Współpracuje m.in. z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Zobacz inne rekomendacje na rok 2014 – polecają Andrzej SzczerskiPaweł Leszkowicz, Ewa Toniak


Tagi: , , , , , , , , , ,
W kategorii: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *