8 artystów tworzących hiperrealistyczne rzeźby ludzi

20 lutego 2016, by , Dodaj komentarz

Hiperrealizm w malarstwie to fenomen znany już od jakiegoś czasu. Wystarczy wspomnieć chociażby niesamowite obrazy Gustavo Silva Nuñeza. Rzeźba jednak to zupełnie inna sprawa. Tych 8 artystów sprawi, że zwątpicie w nieomylność własnych zmysłów.
Hiperralistyczni rzeźbiarze używają głównie gliny, żywicy i silikonu, tworząc nieprawdopodobne wprost postacie ludzkie – idealnie prawdziwe w swych niedoskonałościach i odwzorowaniu szczegółów. Tylko dlaczego tak wielu z nas uważa te rzeźby za odpychające i trudne do podziwiania. Być może to dowód na to jak mało urzekające jest dla nas ludzkie ciało w swej naturalnej, nieretuszowanej postaci.
Tym 8 artystom bliżej jest do Frankensteina, niż Rodina!

Marc Sijan
Mark Sijan hiperrealistyczna rzeźba

Rzeźby Sijana przedstawiają ludzi w konkretnych sytuacjach życiowych – często dotkniętych nieszczęściem zarówno fizycznym, jak i psychicznym.
Mark Sijan hiperrealistyczna rzeźba

Xooang Choi

1454784147_Isometric_Female_2013_back___38w_x_38w_x_89h_cm__Oil_on_Resin

Xooang Choi deformuje ludzkie ciała prowokując pytania na temat gender, tożsamości płciowej i ludzkiej seksualności.
Xooang Choi hiperrealistyczna rzeźba

Sarah Sitkin
Sarah Sitkin hiperrealistyczna rzeźba

Sitkin prowokuje swobodnym podejściem do ludzkiej anatomii. Jej modele nieustannie poddawani są makabrycznym próbom zniszczenia integralności ich ciała. Łatwo zapomnieć, że to nie prawdziwi ludzie, a rzeźby!
Sarah Sitkin hiperrealistyczna rzeźba

Jednym z ciekawszych projektów Sarah to pokrowiec na telefon w kształcie i kolorze ludzkiego ucha. Technologia i człowiek to w końcu dzisiaj jedno!
Sarah Sitkin hiperrealistyczna rzeźba

 Jackie K. Seo

Melancholijne postacie Jackie K. Seo szokują swoją bezbronnością. Artystka obnaża ich nie tylko fizycznie, ale też psychicznie – konfrontując z sytuacjami ostatecznymi.
Sun Yuan i Peng Yu
image05

Artystyczny duet słynie z podejmowania nie tylko kontrowersyjnej tematyki, ale i wykorzystywania w swojej sztuce nietypowych materiałów, takich jak ludzki tłuszcz.
Ich słynna rzeźba zatytułowana Fallen Angel (Upadły Anioł) wywołała ogromne kontrowersje podczas wystawy w Pekinie w 2008 roku.
fde9a2a0cd777dc4ed7936d7d0f723f8 7 (1)

Jamie Salmon

image10

Monumentalne figury Jamiego Salmona są tak realistyczne, że mają nawet prawdziwe włosy. Ich gigantyczne rozmiary w niczym nie przeszkadzają postrzeganiu ich jako łudząco prawdziwych.
image09

Felix Deac

image12

Rzeźby Felixa to prawdziwy test naszej tolerancji. Jak daleko jesteśmy w stanie zaakceptować obiekty, które wyglądają jakby powstały z ludzkiego ciała?
image11

Trent Taft

image13 (1)

Zdeformowane głowy autorstwa Trenta aż proszą się by odwrócić wzrok. Z drugiej strony dzieła artysty z powodzeniem mogłyby znaleźć zastosowanie na planie pierwszego lepszego horroru.
image14


W kategorii:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *